Kuyder

Köyümüz Hakkında

       Köyümüzde 1 İlköğretim okulu, 2 cami, 2 kahvehane, 3 bakkal bulunmaktadır. Köyümüzde perşembe günleri pazar kurulmakta ve halkımız ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Okul öğretmenleri için 2 adet Lojman bulunmaktadır. Lojmanın biri 6 haneli, diğeri ise 2 hanelidir.


     Lojmanlar öğretmenler için çok elverişli ve idealdir. Okul öğretmenlerinden bir öğretmenimiz ilçede ikamet etmekte,diğer tüm öğretmenlerimiz köyde kalmaktadır. Bu durum eğitim-öğretimi de çok olumlu etkilemektedir.

g

         Köyümüzün etrafı daha çok kasabalarla çevrilmiştir.Köyümüzün güneyinde Niğde’ye bağlı Kayırlı Kasabası ve Gösterli Köyü vardır. Doğusunda ve bağlı olduğu ilçemiz Derinkuyu istikametinde Suvermez ve Yazıhüyük Kasabaları vardır. Köyümüzün batısında, Acıgöl ilçesine bağlı Kurugöl Kasabası vardır. Kuzeyinde ise ilçenin köylerinden Doğala köyü bulunmaktadır. İlçenin ekonomik durumu tarıma dayalıdır. 4083 sayılı yasaya göre sulu tarım arazisi bulunmamakta olup, çiftçilerimiz kendi imkanlarıyla yer altı suları vasıtasıyla büyük ovalarda sulu tarım yapmaktadır.Tarla ürünleri ilçenin tarımsal üretiminin tamamına yakın kısmını oluşturmaktadır. Tarla ürünlerinde ekiliş bakımından buğday, ekonomik açıdan ise patates 1.sırada yer almaktadır. Yıllık patates ekim alanı 9.900 ha. üretimi ise 346.500 tondur.

Yandex.Metrica